Nereden Alırım?
Paylaş

Arkadaşına Tavsiye Et!


Ad
Belge Seçiniz
E-posta
Arkadaşınızın E-maili
Detay

WiFi Türk 'ten bir başka muhteşem ürün inceleme : G.DUO

Çok özel bir ürün olan Airlive G.DUO inceleme dosyası bilgilerinize sunulmuştur.
 

WiFi Türk 'ten yeni bir inceleme daha. AirLive tarafından geliştirilmiş çok özel bir ürün olan G.DUO incelemesini dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz. Orjinal habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz ;

http://www.wifi-turk.com/forum/index.php?showtopic=3951

Airlive G.DUO İncelemesi (Review)

 1. Airlive G.DUO hakkında genel bilgiler ve çalışma modları
 2. Kutu ve İçeriği
 3. İç & Dış Fotoğraflar ve Ürün Özelikleri
 4. Web Arayüzü
 5. Donanıma detaylı bakış
 6. iperf Performans Testi ve 2dBi-9dBi antenlerin karşılaştırması
 7. Artılarıyla Eksileriyle G.DUO, Son Söz, Türkiye Distribütörü

 Airlive G.DUO

Airlive G.DUO çok yönlü bir kablosuz erişim noktasıdır (Access Point) ve dünyada bir ünite içersinde iki tane erişim noktası barındıran ilk cihazdır.


Airlive G.DUO ve bazı özellikleri:

 • Bir ünite içersinde 2 Access Point
 • 2 x Wi-Fi 802.11b/g vericisi
 • 20 dBm ile 27 dBm arasında çıkış gücü
 • 4 Wireless Çalışma Modu
 • 4 LAN Portu (100Mbit/s)
 • 12V Passive Power over Ethernet Portu
 • Bant genişliği kontrolü
 • HTTP, HTTPS, Telnet, SSH, ve SNMP üzerinden ayar yapabilmek

Cihazın özellikleri ana hatlarıyla yukardaki gibi diyebiliriz. Şimdi biraz daha uygulama bazlı düşünürsek G.DUO hakkında kafamızda daha belirgin düşünceler oluşabilir.


# Airlive G.DUO ve Çalışma Modları

 

WISP+AP Modu

WISP (Wireless Internet Service Provider) size internet bağlantısını kablosuz olarak sağlan bir internet sağlayıcıdır. Türkiye'de henüz pek rastlanan birşey olmasada Amerika'da gayet kullanılmakta. WISP+AP modunda cihazımız Radio 1 üzerinden dişardaki Erişim Noktası bağlanır ve WAN işlevi görür.

Diğer vericimiz, yani Radio 2 ise Radio 1 ile dışardan aldığı bağlantıyı eve, ofise veya herhangi bir yere tekrar kablosuz olarak dağıtmaktadır.
 

Dual AP Modu

Dual kelimesini Türkçemize çevirdiğimizde ikili anlamı ortaya çıkıyor. Dual AP modu cihazın içersinde bulunan iki Erişim Noktasınıda kullanarak, büyük bir kablosuz ağı oluşturmamıza olanak tanıyor. Her iki antende ayrı birer Erişim Noktası görevi üstlendiği için, örneğin 12dBi anten kazancına sahip 2 tane directional antenleri (yön) takarak daha fazla menzile ulaşabilirsiniz.

Burda dikkat etmemiz gereken noktalardan birisi ise antenleri doğru konumlandırmak olacaktır. Eğer cihazla birlikte gelen 2dBi omni antenleri kullanırsanız enterferans oluşabilir. Bu yüzden antenlerin kanal frekansları birbirinden en uzak kanallara ayarlayın (evet yanlış okumadınız, her anteni farklı bir kanala ayarlamak mümkün) ve anteni aşağı yukarı bu şekilde konumlandırın:

Antenler 90° konumlandırırsak, enterferans oluşacaktır. Bu yüzden 45° ve hatta olarak ayarlamak daha sağlıklı olacaktır. Tabi cihazınızı masaya değilde daha yüksek bir yere kurmanızı tavsiye ederiz.
 

Client+AP ModuDEVAMI
 

Etiketler: Wi-Fi, WIFI, 802.11b, 802.11g, HTTP, HTTPS, Telnet, SSH, SNMP, LAN, Access Point, Wireless, WISP